LEKSYKON FAUNY MORSKIEJ
Mieszkańcy Morza Czerwonego
zamknij
BARRAKUDOWATE (SPHYRAENIDAE)
Barrakuda (Barracuda)

Barrakuda to stały bywalec Morza Czerwonego. Jest płaska, srebrzysta i wysmukła zaś kształtem przypomina strzałę. Wielkość tych ryb jest bardzo zróżnicowana. Niektóre osobniki osiągają długość 45 cm inne nawet do 190 cm (Barrakuda wielka - great barracuda). Zamieszkują płytkie rafy i namorzyny. W przypadku barrakudy wielkiej osobniki dorosłe można zidentyfikować po ciemnych plamach znajdujących się na ciele.

Barrakuda Są żarłocznymi drapieżcami. Duży osobnik potrafi przeciąć na pół papugorybę. Są bardzo szybkie i zwinne. Najlepszą ich bronią jest paszcza wyposażona w ostre zęby. Jej potencjalne ofiary zbierają się w ławicy co utrudnia jej polowanie. Barrakudy dobrze widzą, dlatego błyszczące elementy nurka zachęcają je do ataku. Chodź znane są przypadki ataku na ludzi, to przyczyną był brak ostrożności. Czasami jednak barrakudy potrafią atakować bez konkretnej przyczyny.

Są bardzo ciekawskie i mogą płynąć za płetwonurkiem. Prawdopodobnie pęcherze powietrza wydostające się z reduktora przyciągają ich uwagę. Jednak płynąc w ich kierunku najprawdopodobniej uciekną.

Należy także pamiętać iż zwierzęta te silnie bronią swojego terytorium, które znajduje się w pionie toni wodnej. Dlatego jak przyjdzie komuś uciekać, to należy to czynić w bok, w żadnym wypadku do góry.

Tekst: Justyna Adamczyk
www.rafy.pl