LEKSYKON FAUNY MORSKIEJ
Mieszkańcy Morza Czerwonego
zamknij
ROGATNICOWATE (BALISTIDAE)
Rożec arabski (Arabian Picasso triggerfish)

Rożec arabski

Rogatnicowate to rodzina obejmująca 12 gatunków i około 40 odmian tropikalnych. Do najbardziej znanych występujących w Morzu Czerwonym można zaliczyć: rogatnicę zielonkawą (titan triggerfish), rogatnicę kolczastą (orange-striped triggerfish), oraz rogatnicę niebieską (blue trigerfish). Zróżnicowane jest także ubarwienie u osobnika dorosłego i młodego. Dojrzałe rogatnice wyróżniają się soczystą kolorystyką, szczególnie zauważyć to można u rożca arabskiego. Jego charakterystyczny, barwny wzór pozwala odróżnić tego osobnika wśród pozostałych.

Rożce arabskie występują zazwyczaj pojedynczo w płytkich rafach, najczęściej na głębokości 2-15 m. Ich pożywienie stanowią głównie bezkręgowce np. robaki, jeżowce, raki, ale także algi. Ryby te nie są płochliwe, co oznacza, że nawet bliska obecność nurka może sprowokować je do ataku. Nieświadomy nurek przebywający na terytorium rogatnicowatych zostaje niekiedy "pogoniony" przez te kolorowe ryby. Ataki wprawdzie nie są groźne jednak mogą być zaskoczeniem dla nieświadomego pływaka. Może to być np. pociąganie za płetwy lub kąsanie dużymi zębami. Rożce posiadają szczęki zaopatrzone po 8 dużych zębów każdą. W przypadku ucieczki należy pamiętać, iż terytorium rogatnicowatych stanowi toń w pionie, dlatego należy oddalić się w bok. Rożce arabskie atakują nurków i inne ryby w obronie przestrzeni wodnej, a także gniazda, które budowane jest przez samca.

Charakterystyczną cześcią ciała rożców jest pierwsza płetwa grzbietowa wyposażona w 3 twarde promienie. Ostatni z nich jest bardzo mały zaś pierwszy twardy i może być podpierany przez drugi. Służą one rybie jako zaczep w przypadku gdy chowa się ona w wąskim otworze głową do środka. Trudno wówczas ją wyciągnąć przez potencjalnego wroga.


Tekst: Justyna Adamczyk
Fot.: J&A Adamczyk
www.rafy.pl