LEKSYKON FAUNY MORSKIEJ
Mieszkańcy Morza Czerwonego
zamknij
SKORPENOWATE (SCORPAENIDAE)
Skrzydlica (Lionfish)

Skrzydlica to bardzo efektowna ryba, która wyglądem przypomina motyla wodnego. Porusza się z wielką gracją, a jej biało czerwone cętki dekoracyjne przyciągają uwagę. Ubarwienie tej ryby pełni jednak funkcję ostrzegawczą . Skrzydlica posiada rozłożyste płetwy grzbietowe, które zaopatrzone są w kolce, na których końcu znajdują się ampułki z jadem i bardzo duże płetwy brzuszne, które niekiedy sięgają płetwy tylnej.

Skrzydlica Taka piękna płynie powoli i nie chce się wierzyć, że może szybko zaatakować. Skrzydlice potrafią zaatakować nurka, który podpływa zbyt blisko i "zakłóca jej spokój". Pierwszym symptomem niespodziewanego ataku jest charakterystyczne zachowanie ryby. Stawia ona swoją płetwę grzbietową i spuszcza głowę w ten sposób, aby kolce były skierowane w stronę osoby podpływającej. Należy wtedy szybko oddalić się ponieważ istnieje prawdopodobieństwo raptownego podpłynięcia skrzydlicy oraz wbicie jadowitych kolców w ciało przeciwnika co niewątpliwie wiąże się z dużym bólem nawet kilkugodzinnym oraz złym samopoczuciem.

Skrzydlice występują przy twardym dnie oraz na obrzeżach lagun i raf. Osiągają długość od 18-40 cm. Spotkać je można zarówno na wodach płytkich 1-2 m jak i głębokich 60 m. Żywią się rybami, krabami oraz krewetkami. Strategia łowcza opiera się na wykorzystaniu rozłożystych płetw brzusznych w celu zapędzenia ofiary w miejsce bez wyjścia. Innym sposobem jest raptowny atak na samotnie płynące zwierzę. Wówczas skrzydlica swoim szerokim pyskiem pochłania ofiarę.

Tekst: Justyna Adamczyk
www.rafy.pl